closer-popup
footboom
Авторизація користувача на сайті footboom1.com
Вхід через соціальні мережі
або
Забули пароль?
Реєстрація
closer-popup
footboom
Реєстрація
Поля відмічені зірочками * обов'язкові для заповнення

Ваша відповідь збережена
Зробіть, будь ласка, прогноз для майбутніх матчів
successful

Дякуємо!

Готово! Перевірте свою електронну пошту на наявність спеціальної пропозиції!
closer-popup

Андрій Тлумак: "Багато грав, але нічого не здобув. Це гризе"

Андрій Тлумак: "Багато грав, але нічого не здобув. Це гризе"
Джерело фото:
Змінити розмір a+ a-
1478
0
Фавбет Бонус 10 000 грн
отримати

30 жовтня цього року колишній воротар львівських "Карпат" 36-річний Андрій Тлумак отримав диплом категорії A. Він дає право тренувати команди першої та другої ліг, а також допомагати наставникам клубів прем'єр-ліги.

3 23 червня 2014 року Андрій Богданович працює тренером юнацької команди "Карпат". Минулого року львів´яни фінішували на третьому місці у чемпіонаті України серед 19-річних.

Сергій Морозов назвав вас відмінником курсу і воротарем з головою півзахисника. Що він мав на увазі?

"Сергій Юрійович приймав у нас екзамени. Крім того, я вчився у нього ще на категорію B. Тоді він теж читав нам лекції. Він оцінює мене як викладач. Мені важко говорити про себе.

Мені просто цікаво вчитися та отримувати знання. У мене була практика, адже я багато пограв у футбол. Але тренер і футболіст — це зовсім інші речі. Я прислуховуюся до всіх наших викладачів. З тим же Валерієм Шамардіном (голова Центру ліцензування) у нас дуже хороші взаємини. Він радить, як мені себе поводити з командою. Це ціла наука.

Кожен футболіст — це окрема особистість. А з юнаками взагалі дуже важко. Щось не так скажеш чи не так глянеш і вони вже упереджено ставляться до тебе. Можна з одним дати собі раду. А в команді є 18-20 гравців. Бути тренером — це дуже непроста робота. У нас багато людей, які критикують, але вони не розуміють, як важко побудувати команду".

Читайте также: Итоги первой части сезона 2015-2016. "Волынь" (Луцк)

За іменами у вас була дуже зіркова група. Як було навчатися разом із Калиниченком, Нагорняком, Шацьких, Єзерським, Ревою та іншими?

"Дуже легко, адже ми знайомі між собою. Можливо для когось ми імениті гравці, а один для одного ми колеги, адже стільки років грали у футбол і завжди спілкувалися. Часто відпочивали на одних курортах. Так, на полі ми завжди були суперниками, але поза ним ми друзі. Тим більше зараз, коли завершили кар´єру. Дуже приємно були сидіти за партою з такими людьми".

Володимир Єзерський після отримання диплома сказав: "Серйозна у нас буде конкуренція". Згодні?

"Так і є. У групі нас було більше 20 тренерів. В Україні навіть стількох команд немає, - сміється Тлумак. - Хтось вчився просто заради диплома, хтось справді дуже хоче працювати тренером. Футбольні школи також випускають багато гравців, але одиниці потрапляють у першу команду і грають. Так само і в тренерів. Потрібно ставити собі ціль і йти до неї".

Часто колишні голкіпери працюють з гравцями свого амплуа. Чому вирішили стати головним?

"Я не хотів бути тренером воротарів. Відразу відкинув цей варіант, хоча мене запрошували у штаб першої команди "Карпат". Я відмовився, тому що хочу будувати кар´єру головного тренера. Зараз я працюю з U-19. Мені це подобається і в мене виходить. Рухатимуся у цьому напрямі".

Читайте также: Итоги первой части сезона 2015-2016. "Карпаты" (Львов)

В Україні і в Європі не так багато є наставників, які грали на позиції голкіпера.

"Воротарі завжди дисципліновані, адже від них багато залежить. Це останній рубіж на полі. Голкіпери — найкращі організатори. Дуже часто вони є капітанами команд. А їх обирають самі футболісти. Гравці цього амплуа мають лідерські якості і здатні згуртувати колектив.

Під час матчу воротар багато підказує своїм партнерам по команді. Ми вже на полі є тренерами. Тобто самі граємо і допомагаємо польовим гравцям".

За роботою якого тренера слідкуєте?

"Я працював з багатьма наставникам і від кожного брав щось хороше і щось погане. Ніхто не є ідеальним. Навіть найкращі тренери, з якими я перетинався, мали свої мінуси. Негативні моменти потрібно аналізувати, щоб потім знати, як себе не потрібно поводити. Якщо ти не знаєш, що є поганим, то думаєш, що все робиш правильно.

Мені подобається голландський футбол. Я багато читаю про нього. Візьмемо Луї ван Гала. У нього є диктаторські замашки. Якщо ти працюєш у команді дуже високого рівня і в тебе грають зірки, то з ними потрібно вміти себе вести. Не можна їм все спускати з рук, але і не варто встановлювати диктатуру.

Якщо проаналізувати всю тренерську кар´єру ван Гала, то найкращого результату він досягнув з "Аяксом", в якому працював з молодими гравцями. Там він міг диктувати свої умови. Якщо хтось чогось не виконував, то йому знаходили заміну. А якщо взяти "Манчестер Юнайтед" чи "Барселону", то там є зірки, яких так просто не заміниш. Що він зможе зробити з умовним Мессі у випадку конфлікту? Це ж капітал клубу.

Читайте также: Василий Рац: "Украинцам нужно время, чтобы как-то привыкнуть"

Виділив би Жозе Моурінью та Хосепа Гварідолу. У цих наставників є чому повчитися".

Як колишній воротар ви більше уваги приділяєте роботі із голкіперами?

"Ні. У мене є тренер воротарів. Я туди не лізу. Правда, коли я хочу побити по воротах, то кажу до голкіперів: "Давайте я вас потреную" (сміється). У мене дуже хороший тренерський штаб — Андрій Сапуга та Олег Венчак. Ми разом сідаємо та обговорюємо всі моменти. Радимося щодо стартового складу. Звичайно, остаточне рішення приймаю я, але завжди прислухаюся до думки своїх помічників. Що стосується тих же голкіперів, то тренер воротарів з ними працює і краще знає, що і як".

Валерій Кривенцов, який вивів юнацьку команду "Шахтаря" у фінал Ліги чемпіонів, говорив, що на тренуваннях робить все, щоб гравцям було некомфортно.

"В мене інший підхід. Я, навпаки, створюю комфортні умови для футболістів, які грають на своєму місці. Роблю це для того, щоб гравець у складній ситуації чисто інтуїтивно знав куди має віддати передачу і розумів, що має робити з м´ячем. Я не противник індивідуальної гри. Без неї команда не може грати. "Дніпро" без Євгена Коноплянки зовсім не той.

За рахунок чого збірна України вийшла на Євро-2016? Там є люди здатні зіграти індивідуально. Так, дисципліна має бути. Але, якщо суперник класом нижчий, то він закривається. Якщо у команді немає індивідуально сильного гравця, то ми цей захист не пройдемо. Хіба за рахунок стандартних положень. З гри це буде дуже важко зробити.

Читайте также: Олег Таран: "Ситуация с "Металлистом" огорчает"

Візьмемо матч "Сталі" проти "Динамо". Команда з Дніпродзержинська добре захищалася 80 хвилин. Тільки за рахунок індивідуально сильного гравця (Андрій Ярмоленко відзначився дублем наприкінці матчу) кияни здобули перемогу.

У кожного тренера свій підхід. Кривенцов дійшов до фіналу Юнацької Ліги чемпіонів. Це дуже високий показник".

Які особливості роботи з 19-річними футболістами?

"З дорослими своя специфіка роботи. З ними легше. Вони вже все вміють. Ти просто пояснюєш футболістові тактику і він біжить, куди ти його просиш. У моєму випадку діти приходять зі школи і вони ще не повністю технічно оснащені. Тому дуже багато уваги нам потрібно приділяти технічним моментам. Не тільки тактиці. Ми пояснюємо куди віддавати передачу, в яку ногу і як це правильно робити.

Друге — це психологічний момент. Молоді гравці — завжди нестабільні. Є різні ситуації. Наприклад, молодий хлопець закохався. Його "немає" з нами на тренуванні. Фізично він присутній, але подумки він з дівчиною. Такий футболіст не думає, куди йому бігти і кому віддати пас.

Ми можемо два-три місяці працювати над однією вправою, доводити її до автоматизму, а потім стається те про що я щойно сказав і людина починає бігти не в той бік. В такому віці гравці дуже вразливі".

Читайте также: Лига Пари-Матч: 16 туров на языке цифр

Тим не менше, ваші підопічні заграли у першій команді "Карпат". Найбільш показовим є приклад Мар´яна Шведа.

"Четверо гравців Кльоц, Гуцуляк, Кравець і Швед пішли у першу команду. І я їх радив, і Йовічевіч сам бачив. Тренери першої команди слідкують за нашими футболістами. Вони з самого почату були сильними. Їх просто потрібно було стимулювати, знайти для них правильні слова, щоб вони росли.

Часто кажуть, що для молодих гравців результат неважливий. Я згоден, що за будь-яку ціну він і справді неважливий. Але якщо б ми минулого року не боролися за перше місце, то на цих футболістів ніхто б не звертав уваги. Якщо є результат, значить команда працює правильно, а гравці отримують дуже сильний емоційний поштовх. Це називається психологією переможця.

Також футболісти розуміють, що все, чим ми займаємося на тренуваннях, є правильним. Можна розробити якусь феноменальну програму підготовки, ходити на голові, але при цьому не перемагати. За місяць гравці запитають: "Тренере, а що ти нам даєш? Ми ж не виграємо". Футболісти далеко не дурні люди, хоч і молоді.

Я на 100% переконаний, що молодим гравцям потрібно перемагати. Принаймні прагнути це робити. Коли команда виграє, то це викликає інтерес у тренера першої команди та спортивного директора. Вони приїжджають на тренування та матчі.

Читайте также: Вадим Страшкевич: "В кінці року ми грали у своє задоволення"

Кажу своїм гравцям, що дівчата не люблять не переможців. Так воно є".

Шведа не рано продали? Колишній наставник варшавської "Легії" Хеннінг Берг вважає, що оптимальний вік для переходу гравців із Східної Європи у західноєвропейські клуби — 23-25 років.

"Карпати" правильно вчинили, відпустивши Мар´яна у "Севілью". Футбол — це не комп´ютерна програма. Футболіст може як прогресувати, так і регресувати. Моя думка — якщо є хороша пропозиція, то гравця треба відпускати.

Для футоліста і для команди — це дуже хороший поштовх. Гравці, які залишаються, бачать це і в них зростає мотивація. Вони розуміють, що їх не тримають у клітці".

Яке ваше завдання, як тренера команди 19-річних?

"У першу чергу виховувати футболістів для першої команди. Що стосується нашої гри, то ми виходимо з того, який у нас підбір гравців. Але разом з тим ми витримуємо модель гри "основи" "Карпат". Це комбінаційний футбол. Ми стараємося тримати м´яч внизу і проводити позиційні атаки великими силами. Є такі матчі, де ми не можемо цього робити, тому перебудовуємося. Підбираємо тактику під суперника".

Які ваші тренерські амбіції?

"На кожному етапі є свої цілі. Коли ти працюєш з молодими футболістами, то хочеш виховати гравців і підняти їх трансферну вартість. Моя максимальна ціль — хочу досягти, як тренер того, чого не зміг зробити, як футболіст. Я багато грав, виступав в єврокубках, але нічого не виграв. Мене це гризе.

Читайте также: Тарас Гордієнко: "Ми повинні дискутувати, як українським клубам перейти на бізнес-рейки"

Футбол — це командний вид спорту. Буває, що посередні гравці потрапляють у хороші команди і виграють трофеї.

Я говорю своїм підопічним, що найважливіше у спорті — це здобувати титули, а не заробляти гроші. Тобто, мета має бути не фінансова, а спортивна".

Ви - молодий тренер. Трапляється, що футболісти висловлюють якусь незгоду з вашими рішеннями?

"В мене таке не проходить. Хлопці давно знають мене і мій характер. Коли я був футболістом, вони мені м´ячі під час матчів подавали.

Кожен тренер має бути психологом і знати своїх гравців. Кого можна насварити, а кого треба похвалити. Якщо зробиш навпаки, то такого футболіста треба відразу міняти. Навіть на тренерських курсах нам говорили, що для нашого менталітету найкраще підходить метод кнута і пряника. По-іншому не вийде.

Взагалі, я дуже емоційна людина і весь матч на ногах. Стараюсь постійно підказувати своїм гравцям".

Як для воротаря ви доволі рано завершили кар´єру.

"Мені було 33 роки. У принципі, міг ще грати. Не хочу повертатися до цієї теми. Вона болюча для мене. Я ніколи не шкодую про те, що вже трапилося. Якщо переді мною стоїть вибір, то я багато думаю перед тим, як прийняти рішення".

Які проблеми виникають при переході футболістів з юнацького у дорослий футбол?

"Виділив би чотири чинника. Перший — дитина розумово не розвивається і не здатна сприймати складнішу інформацію від тренера. Другий — дитина не любить працювати. У дорослому футболі набагато більші навантаження, ніж у спортивних школах. Третє — серед однолітків хлопець був найсильнішим, а на фоні старших дядьків, які ще й можуть пресувати, він вже губиться. Четверте — молоді гравці часто не можуть впоратися з фінансовим благополуччям. Тому дуже велику роль грають тренери команд U-19 та U-21, які мають вложити у вуха гравцям правильні речі".

Який рівень суддівства у чемпіонаті U-19?

"Скандалів у лізі немає і бути не може. На матчах працюють молоді арбітри, в яких є амбіції і немає упередженості. Вони вчаться так само як і ми. Звичайно, що трапляються помилки. Але це чисто людський фактор. Помилки є і у нас, тренерів, і в гравців".

Популярні новини
Джерело новини:
кнопка переходу
Оцініть матеріал
Поділитися
Коментарі (0)

Залишити коментар

Рейтинг букмекерів

Стрічка новин

29 квітня
21:47
Чемпіонат України. "Полісся" - "Ворскла" 1:0. Відеоогляд матчу
21:28
Сергій Шищенко: "Ми крок за кроком рухаємось до мети, до єврокубків"
21:13
Сергій Долганський: "Ми не забили свої моменти та пропустили навіть не з напівмоменту, а з нічого"
20:58
Карло Анчелотті: "Куртуа завтра проти "Баварії" не зіграє"
20:50
Футболіста "Інтера" покарають за плакат із зображенням Тео Ернандеса у вигляді собаки (Відео)
20:31
Олександр Назаренко: "Сьогодні така гра була: хто перший забив – той і виграв"
20:08
УПЛ. 26-й тур. "Полісся" дотиснуло полтавців
20:00
Ігор Суркіс: "Фоменко був ключовим виконавцем легендарної команди Лобановського"
19:55
"Полісся" - "Ворскла" 1:0. Боржок за Кубок
19:48
Генштаб ЗСУ: Оперативна інформація станом на 18.00 29.04.2024
19:45
Журналіст: Миколенко має визначитися - операція чи Євро-2024
19:32
Ла Ліга назвала найкращого тренера квітня
19:16
Патрік ван Леувен: "Батагов має сам зрозуміти, що йому треба зробити, і робити це кожен тиждень"
18:55
Сікан чи Ванат: Віктор Вацко про те, хто стане кращим бомбардиром УПЛ
18:42
Паулу Фонсека: "Я ще не вирішив, що буде наступного сезону"
18:29
Сімон К'єр не буде подовжувати контракт із "Міланом"
18:15
Маттейс Де Лігт: "Я часто замислювався про те, щоб повернутися в "Аякс"
17:59
Джеймі Каррагер: "Салах сказав дурість у мікст-зоні"
17:48
Жюль Кунде потрапив до сфери інтересів "Астон Вілли"
17:32
Антоні: "Я знаю собі ціну, гроші є гроші"
17:17
"Дивують розмови про можливу операцію Віталія Миколенка" - Hospital Pass
17:14
"Полісся" - "Ворскла": стартові склади
16:59
Максим Луньов: "Гра "Кривбасу" давалась вже з перших хвилин"
16:47
Джанп'єро Гасперіні: "Наразі Ліга Європи - це пріоритетна мета "Аталанти"
Більше новин
29 квітня
21:47
Чемпіонат України. "Полісся" - "Ворскла" 1:0. Відеоогляд матчу
21:28
Сергій Шищенко: "Ми крок за кроком рухаємось до мети, до єврокубків"
21:13
Сергій Долганський: "Ми не забили свої моменти та пропустили навіть не з напівмоменту, а з нічого"
20:31
Олександр Назаренко: "Сьогодні така гра була: хто перший забив – той і виграв"
20:08
УПЛ. 26-й тур. "Полісся" дотиснуло полтавців
20:00
Ігор Суркіс: "Фоменко був ключовим виконавцем легендарної команди Лобановського"
19:55
"Полісся" - "Ворскла" 1:0. Боржок за Кубок
19:48
Генштаб ЗСУ: Оперативна інформація станом на 18.00 29.04.2024
19:45
Журналіст: Миколенко має визначитися - операція чи Євро-2024
19:16
Патрік ван Леувен: "Батагов має сам зрозуміти, що йому треба зробити, і робити це кожен тиждень"
18:55
Сікан чи Ванат: Віктор Вацко про те, хто стане кращим бомбардиром УПЛ
17:17
"Дивують розмови про можливу операцію Віталія Миколенка" - Hospital Pass
17:14
"Полісся" - "Ворскла": стартові склади
16:59
Максим Луньов: "Гра "Кривбасу" давалась вже з перших хвилин"
16:30
Андрій Шевченко та Олександр Шевченко підписали угоди з УАФ - джерело
15:59
Визначився склад юнацької збірної України U-19 на домашній підготовчий збір
15:31
Патрік ван Леувен: "Бражко - це машина, є неймовірний прогрес"
15:16
Володимир Генінсон: "Колос" розглядає усіх - це може бути той, хто тренував "Ліверпуль", або "Манчестер Сіті"
14:31
Григорій Суркіс: "Михайло Фоменко був справді видатною постаттю футбольного світу"
13:44
"Чорноморець" цікавився, чи можна зіграти матч в Києві - "Шахтар" відповів "ні, тільки у Львові" - джерело
13:30
Сергій Суханов: "Висновки з матчу із "Шахтарем" для себе зробив. Ми граємо у футбол, а не знаходимося в якомусь бійцівському клубі"
13:20
Денис Антюх: "Зоря" провалила матч з "Оболонню"
13:10
Назарій Федорівський: "У матчі з "Зорею" отримав травму - у вівторок зробимо МРТ"
12:55
Юрій Шелепницький: "Після поразки від Угорщини настрій був паскудний"
Більше новин
29 квітня
20:58
Карло Анчелотті: "Куртуа завтра проти "Баварії" не зіграє"
20:50
Футболіста "Інтера" покарають за плакат із зображенням Тео Ернандеса у вигляді собаки (Відео)
19:45
Журналіст: Миколенко має визначитися - операція чи Євро-2024
19:32
Ла Ліга назвала найкращого тренера квітня
18:42
Паулу Фонсека: "Я ще не вирішив, що буде наступного сезону"
18:29
Сімон К'єр не буде подовжувати контракт із "Міланом"
18:15
Маттейс Де Лігт: "Я часто замислювався про те, щоб повернутися в "Аякс"
17:59
Джеймі Каррагер: "Салах сказав дурість у мікст-зоні"
17:48
Жюль Кунде потрапив до сфери інтересів "Астон Вілли"
17:32
Антоні: "Я знаю собі ціну, гроші є гроші"
17:17
"Дивують розмови про можливу операцію Віталія Миколенка" - Hospital Pass
16:47
Джанп'єро Гасперіні: "Наразі Ліга Європи - це пріоритетна мета "Аталанти"
16:17
Йозуа Кімміх: "Спочатку я поговорю з "Баварією"
15:47
Ансу Фаті має намір повернутися в "Барселону"
14:59
"Інтер" вирішив не подовжувати контракт з Алексісом Санчесом
14:46
"Ліверпуль" очікує, що Мохамед Салах залишиться у команді
14:16
Клуби АПЛ проголосують за введення ефективної стелі зарплат
13:59
Тьяго Сілва оголосив про відхід із "Челсі"
12:10
Франк Лебеф: "Здається, Мудрик не уявляє, як можна грати у футбол разом з одноклубниками по "Челсі"
12:00
"Барселона" – "Валенсія". Анонс та прогноз матчу
11:45
"Дженоа" - "Кальярі". Анонс і прогноз матчу
11:35
"Борнмут" Забарного встановив рекорд клубу за кількістю очок в АПЛ
10:15
Владислав Кочергін жорстко відреагував на вчинок фаната "Відзева" (Відео)
10:00
"Тоттенгем" зустрічався із Шаблієм, щоб обговорити потенційний трансфер Судакова
Більше новин
29 квітня
00:00
Міксто - КРАК: пряма трансляція матчу
00:30
Жувентуде - Атлетіко Паранаенсе: пряма трансляція матчу
00:30
Форталеза - РБ Брагантіно: пряма трансляція матчу
00:30
Гояс Гояния - Понте-Прета: пряма трансляція матчу
01:00
Ботафого-ПБ - Кашіас: пряма трансляція матчу
01:30
Волта-Редонда - Флореста: пряма трансляція матчу
02:00
Інтернасьонал - Атлетіко Гоіянієнсе: пряма трансляція матчу
18:00
Полісся - Ворскла: пряма трансляція матчу
20:00
Фатіх Карагюмрюк - Антальяспор: пряма трансляція матчу
20:00
Пуща - Корона: пряма трансляція матчу
21:30
Расінг - Мірандес: пряма трансляція матчу
21:45
Дженоа - Кальярі: пряма трансляція матчу
21:45
Дюнкерк - Осер: пряма трансляція матчу
22:00
Барселона - Валенсія: пряма трансляція матчу
22:00
Престон Норт Енд - Лестер: пряма трансляція матчу
22:15
Ештрела - Фаренсе: пряма трансляція матчу
28 квітня
00:00
Сіанорте - Ерсіліо Лус: пряма трансляція матчу
00:00
Сан-Жозе - Коста-Ріка: пряма трансляція матчу
00:00
Принцеса ду Солімоеш - Сан-Раймундо: пряма трансляція матчу
00:00
Амеріка Мінейро - Греміо: пряма трансляція матчу
00:30
Куяба - Атлетіко Мінейро: пряма трансляція матчу
00:30
Португеза - Іпатінга: пряма трансляція матчу
01:00
КСЄ - Ретро: пряма трансляція матчу
01:00
Сан-Бернарду - Томбенсе: пряма трансляція матчу
Більше новин
29 квітня
12:00
"Барселона" – "Валенсія". Анонс та прогноз матчу
11:45
"Дженоа" - "Кальярі". Анонс і прогноз матчу
08:00
"Полісся" - "Ворскла". Анонс та прогноз матчу
16:00
Сан-Паулу - Палмейрас: прогноз на матч
12:15
Ештрела - Фаренсе: прогноз на матч
12:00
Престон Норт Енд - Лестер: прогноз на матч
12:00
Барселона - Валенсія: прогноз на матч
11:45
Дженоа - Кальярі: прогноз на матч
11:45
Дюнкерк - Осер: прогноз на матч
11:30
Расінг(Ф) - Мірандес: прогноз на матч
10:00
Фатіх Карагюмрюк - Антальяспор: прогноз на матч
10:00
Пуща - Корона: прогноз на матч
08:00
Полісся - Ворскла: прогноз на матч
28 квітня
17:07
Чемпіонат Франції. "Метц" - "Лілль" 1:2. Відеоогляд матчу
12:35
"Маріуполь" - "Епіцентр": прогноз Віктора Козіна
12:30
"Порту" - "Спортінг". Анонс та прогноз матчу
12:02
"Бетіс" – "Севілья". Анонс та прогноз матчу
12:02
"Марсель" - "Ланс". Анонс та прогноз матчу
11:45
"Фіорентина" - "Сассуоло". Анонс і прогноз матчу
10:30
"Дармштадт" - "Гайденгайм". Анонс та прогноз матчу
10:00
"Ліон" - "Монако". Анонс та прогноз матчу
09:30
"Вільярреал" – "Райо Вальєкано". Анонс та прогноз матчу
16:00
Інтернасьонал - Атлетіко Гоіянієнсе: прогноз на матч
14:30
Жувентуде - Атлетіко Паранаенсе: прогноз на матч
Більше новин

Рейтинг казино

4500 грн + 100FS
Забрати подарунок →