Олексій Іванов: радимо прочитати

3759 26.05 2020   06:55
facebook.com

FootBoom продовжує рубрику, де відомі тренери, футболісти, функціонери та журналісти поділяться з вами книгами, на які варто звернути увагу, приведуть список літератури, що торкнулася наших героїв до глибини душі, яка залишила приємне враження або наштовхнула на певні роздуми.

Сьогоднішній герой нашої рубрики - відомий журналіст і коментатор Setanta Sports Олексій Іванов.

Є така байка. Коли наприкінці 1970-х років "Вояджер 1" запускали у космічну подорож, виникла ідея Золотого диску, на якому, окрім послань до позаземних цивілізацій на різних мовах, була записана музика. Хтось запропонував для цього повну збірку творів Баха. Деякий час цю ідею обговорювали, але потім вирішили, що "це буде справжнє позерство".

Щось таке й з цим списком.

Nick Hornby – "Fever Pitch"

В якийсь момент починають набридати скиглення автора, а також майже неприховане типове зверхнє ставлення вболівальника так званого топ-клубу до всіх інших, в тому числі до таких само так званих топ-клубів. Але цю книгу треба виділити хоча б тому, що "Fever Pitch" переконливо довела: футбольна тематика в літературі заслуговує на більш глибоке висвітлення, ніж сухі щорічні довідники та одноманітні автобіографії зірок.

Paul Gascoigne with Hunter Davies – "Gazza. My Story"

Це навіть не автобіографія, а сповідь генія, який не міг дати собі ради за межами футбольного поля. Автор літературного запису навіть зізнався, що в якийсь момент був змушений зупиняти Газзу: "Досить, ти вже розповів більш ніж достатньо". Якби ж сам Газза знав, коли зупинитись…

Lance Hardy – "Stokoe, Sunderland and ’73. The Story of Greatest FA Cup Final Shock of All Time"

На ринку футбольної літератури Британії набули поширення книги, які присвячені окремим епохам чи подіям в історії клубів, збірних або окремих особистостей: виліт "Манчестер Юнайтед" до Другого дивізіону, Євро-96, "Ліверпуль" восьмидесятих/дев’яностих/нульових тощо. Книга про перемогу "Сандерленда" у фіналі Кубка Англії 1973 року над могутнім тоді "Лідсом" не тільки випередила цю моду. Її можна вважати стандартом для книг подібної тематики, адже автор не обмежується спогадами лише головних героїв – широко представлено погляд на ті події суперників "Сандерленда" не тільки по фіналу, а по сезону в цілому, не кажучи вже про звичайних вболівальників та журналістів. При цьому взагалі не виникає відчуття перенасичення інформацією. Цікава тема несподіваної перемоги слабкого над сильним, та ще й у фіналі, розкрита дуже талановито, вміло та небанально.

Читайте также: Денис Босянок: радимо прочитати

Richard Sanders – "Beasty Fury. The Strange Birth of British Football"

Ніколи особливо не заглиблювався у футбольні події позаминулого сторіччя, але ця книга змусила не просто зацікавитись тими часами – вона буквально відкрила очі на те, що популярні сюжети із ранньої історії футболу, які ліниво пережовують у всіх "підручниках з історії гри мільйонів", не більше ніж міфи, а те, що відбувалося насправді, набагато цікавіше за них.

Nige Tassell – "The Bottom Corner. Hope, Glory and Non-League Football"

Розповідь про те, як та чим живе англійській футбол вдалині не тільки від АПЛ та ЛЧ, а навіть від нижчих дивізіонів Футбольної Ліги. Прості люди, прості тема, але велика та щира любов до гри. Може, саме через це два роки тому взяв на себе сміливість перекласти цю книгу.

Michael Calvin – "The Nowhere Men. The Unknown Story of Football’s True Talent Spotters"

Ще одна книга про те, що зазвичай залишається поза увагою звичайних вболівальників. Скаути футбольних клубів, їх важка та часто невдячна робота не тільки з пошуку талантів на майбутніх зірок, але й з вивчення суперників. Дуже багато "кухні", познайомившись із якою мимоволі починаєш іронічно посміхатись кожного разу, коли чуєш "диванні заяви" про "фізруків" та "стару школу".

Gary Imlach – "My Father and other Working-Class Football Heroes"

Цю пронизливу книгу Гарі Імлак почав писати після того, як зрозумів, що, все життя розмовляючи з батьком про футбол, насправді мало що знав про нього самого та його епоху. Зрозумів, як зазвичай буває, вже після того, як рідної людини не стало. Крім того, завдяки зусиллям автора в архівах Бі-Бі-Сі випадково знайшли запис фіналу Кубка Англії 1959 року, в якому за "Ноттінгем" зіграв Стюарт Імлак. Запис довгий час вважали знищеним, а тепер його можна подивитись навіть на ютубі.

Anthony Clavane – "Moving the Goalposts. A Yorkshire Tragedy"

Намагаючись зрозуміти, чому не тільки футбол, але й крикет із регбі у сильному традиціями Йоркширі перебувають у занепаді, автор майстерно малює картину змін, які відбувались у житті Великобританії 1970-90 років. Ще одне підтвердження, що спорт великих досягнень не може існувати без соціально-економічних передумов.

Duncan Hamilton – "Provided You Don’t Kiss Me. 20 Years with Brian Clough"

Брайан Клаф пішов із життя більше п’ятнадцяти років тому, ще більше часу минуло з його гучних тріумфів на чолі скромних "Дербі" та "Ноттінгема". Але навряд чи в Англії написано про окрему футбольну особистість стільки ж, як про Клафа – нові твори, присвячені його життю та різним етапам футбольної кар’єри, виходять майже щороку. Незважаючи на все це, книга Данкана Хемілтона залишається для мене найкращою. Тому що це не просто біографія чи збірник анекдотів, а талановито та чесно написаний портрет. Тому що це найбільш вдала спроба зрозуміти і досі загадкову фігуру великого менеджера.

Читайте также: Дмитро Джулай: радимо прочитати

Pete Davies – "All Played Out. The full story of Italia ‘90"

Останнім часом на телебаченні набув популярності жанр fly-on-the-wall, який висвітлює життя спортивних команд зсередини, тому тема книги Піта Девіса, на перший погляд, не нова. Але ця книга написана ще 1990 року. Вона присвячена світовій першості в Італії, при цьому залишаючись цікавою навіть сьогодні. Можливо тому, що "All Played Out" написана не спортивним журналістом, а письменником, і це помітно у кожному слові. В 2010 році за цією книгою було знято документальний фільм "One Night in Turin".

Популярные новости