Крах футбольного провидця

973 18.08 2013   10:38

Спогади про підкорення «Карпатами» кубкової вершини-69 напевно будуть неповними без розповіді про те, як Куля з партнерами, завоювавши кришталевий трофей, не лише створили найгучнішу сенсацію за всю історію проведення престижного турніру, а й разом з тим 17-го серпня 1969 року посадили на мілину загальновизнаного головного футбольного провидця Радянського Союзу Констянтина Єсєніна.

В 1969 році Кубок СРСР розігрувався в 28-ий раз. Тож за 27 розіграшів в нього вже була чимала історія, вивчення якої дозволяло робити ті чи інші висновки та прогнози. В цих питаннях особливий авторитет в радянські часи мав знаний журналіст Костянтин Єсєнін, якого величали не інакше як Головним футбольним провидцем країни. І справді, його передбачення щодо підсумків різноманітних футбольних турнірів та окремих матчів дуже часто збувалися. Хоча, звісно, траплялися і помилки. А чи не найбільшим ляпом Єсєніна як оракула став фінал Кубка СРСР 1969 року.

В принципі, коли стало відомо, що у вирішальному матчі за Кришталевий Кубок зійдуться львівські «Карпати» та СКА з Ростова-на-Дону, за великим рахунком у перемогу галичан вірили лише їхні вболівальники. Адже карпатівці мало того, що були лише представником другого ешелону радянського футболу, так ще й того року в своїй підгрупі грали далеко не перші ролі. Натомість ростовчани в 1969 році мали дуже хорошу, збалансовану команду, в складі якої виділялися знані майстри, такі як Проскурін, Зінченко, Попов, Корнєєв, Сінау та воротар Кудасов. Тож нічого дивного, що так звані нейтральні фахівці та вболіваьники практично не сумнівалися в перемозі команди з Ростова-на-Дону і їх цікавило лише питання, з яким рахунком армійці поставлять на місце «вискочок» із Західної України. Але всі їхні аргументи на користь ростовчан зводилися лише до формули «КАРПАТИ» НЕ ВИГРАЮТЬ КУБОК СРСР, БО ЦЬОГО НЕ МОЖЕ СТАТИСЯ АПРІОРІ». А от Константін Єсєнін все підводив під наукову основу. Причому деякі аргументи на користь СКА в нього були ще до початку фінальної зустрічі, а інші з’явилися вже по ходу матчу. А от про можливість виграшу карпатівцями не говорило абсолютно нічого.

ЧОРНО-БІЛО КОЛЬОРОВІ

Перший аргумент, який став відомим щойно визначилися учасники фіналу, полягав у тому, що коли вже Кубок не залишався в Москві, то його обов’язково виграє команда, яка зможе обіграти принаймні один столичний клуб. Армійці на шляху до фіналу взяли гору над ЦСКА і «Дінамо», а от «Карпати» жодного разу так і не пересіклися з представниками Білокаменної.
Напередодні львівсько-ростовського протистояння з’явився ще один аргумент на користь армійців. Справа в тім, що як показував досвід минулих років, на фінал потрібно виходити обов’язково в традиційній формі свого клубу. Право вибору форми першими згідно жеребкування одержали ростовчани.

Зрозуміло, що вони одягли звичні для себе червоні футболки та білі шорти. Тож «Карпатам» нічого не залишалося, як зупинитися на всьому білому. В молодого покоління нинішніх вболівальників львівської команди цілком логічно виникне запитання, а що завадило карпатівцям обрати свої традиційні зелено-білі строї. Напевно, якби гра відбувалася сьогодні, то так би «Карпати» й вчинили. Але в 60-их роках минулого століття про кольорове телебачення в СРСР ще мало хто навіть чув, а тому однією з вимог до форми футбольних команд-суперниць, як до речі і представників решти ігрових видів спорту, була їхня контрастність. Самі розумієте, що розрізнити на чорно-білому екрані червоні та зелені футболки було практично не можливо. Тому «Карпатам» довелося обирати щось інше і вони обрали білий колір. Можливо, вони керувалися думкою шахістів, у яких є розхожа фраза «БІЛІ ПОЧИНАЮТЬ І ВИГРАЮТЬ».

ПІВНІЧ – ПІВДЕНЬ

Важливим з точки зору прогнозу мав бути і жереб, який визначав, хто з кіперів займе місце в яких ворота у першому таймі. Воротар команди, яка завоює почесний трофей, обов’язково повинен був починати гру в північних. Адже у фіналах до поєдинку «Карпати» – СКА вже одинадцять років тривало чергування північ – південь – північ – південь і в 1969 році якраз фартовими мали стати північні ворота Центрального стадіону імені Лєніна. Коли арбітр ФІФА Карло Круашвілі з Тбілісі кинув монетку, то вона визначила, що північні ворота першим захищатиме кіпер СКА Кудасов.

Не сулили нічого хорошого «Карпатам» і аргументи, які з’явилися вже по ходу зустрічі. Адже вже на 20-ій хвилині Зінченко дальнім ударом спрямував м’яч у правий від Турпака кут воріт і ростовчани вийшли вперед – 1:0. А в попередніх 27-ми фіналах, у 20-ти випадках, хто першим пропускав, той і програва, і лише сім разів ставалося навпаки.

Рахунок 1:0 на користь СКА зберігся до перерви, що за логічним розкладом мало ще більш ускладнити життя підопічним Карла Мікльоша та Ернеста Юста. Адже в другому таймі «Карпатам» обов’язково потрібно було забивати, а атакувати їм потрібно було вже південні ворота. А як свідчила практика попередніх років, зазвичай голів у півтора раза більше забивають якраз у північні. Тож як бачимо, того пам’ятного для всіх нас дня, все ніби то було за Ростовом, і якщо керуватися логікою та різноманітними прикметами, Кришталева Ваза мала відправитися на береги Дону, а не на Галичину. Але з цим аж ніяк не хотіли миритися одинадцять мало кому відомих футболістів у білій формі, які зробили все, аби потішити свою багаточисельну армію вболівальників завоюванням такого жаданого трофею.

П’ЯТИХВИЛИНКА ПО-ГАЛИЦЬКИ

Важливим фактором для гравців «Карпат» була підтримка вболівальників. Того дня на трибунах головної спортивної споруди СРСР було понад 30 000 шанувальників львівської команди, більшість з яких спеціально приїхала до Москви, аби передати свою енергію та жагу перемоги своїм улюбленцям. Особливої наснаги карпатівцям додавала пісня «Черемшина», яку упродовж всієї зустрічі не раз виконували вболівальники «Карпат». І в підсумку спільні зусилля дали результат.

Можливо, ростовчани після перерви не очікували від карпатівців такої рішучості та нахабності в хорошому значенні цього слова. Але то їхні проблеми, а для нас головне, що з перших хвилин другого тайму наша команда значно додала в активності, не даючи супернику жодної миті для передишки. Все вирішилося в п’ятихвилинний проміжок часу, з 62-ої по 66-ту хвилини. Спочатку Броварський відправив м’яч верхом у штрафний майданчик, де Габовда, ледь торкаючись м’яча головою, скидує його на Лихачова, і той з лівої в дотик влучно пробиває у верхній кут – 1:1. А за п’ять хвилин Габовда в черговий раз виграє дуель на другому поверсі і посилає м’яч в те вільне місце, куди стрімко набігає Булгаков, удар якого стає переможним – 2:1. Щоправда наприкінці матчу армійці забили ще один м’яч і Карло Круашвілі вказав на центр. Однак боковий арбітр з Талліна Еуген Хярмс зафіксував офсайд у Проскуріна і тримав прапорець, доки його не помітив Круашвілі. Після короткої наради з помічником арбітр в полі своє рішення щодо взяття воріт «Карпат» скасував. А за кілька хвилин пролунав фінальний свисток, який вмить зробив щасливими практично всіх українців.

Популярные новости