Перше економічне дослідження в спорті: не тільки футбол (+Фото)

386 08.02 2022   15:53

У переддень відкриття зимових Олімпійських Ігор 2022 в Пекіні на території столичного PM Hall відбулася презентація результатів першого економічного дослідження в спорті. Це титанічна робота незалежних аналітичних центрів U.Sport та Українського Інституту Майбутього.

Результати дослідження підтверджують ефективність масового спорту і регулярної фізичної активності, як інструменту, що здатний подовжити тривалість якісного життя українців, знизити витрати на медицину, значно збільшити ВВП України та навіть рівень пенсій у майбутньому.  Результати розрахунків і моделювання UIF показують, що кожен $1, інвестований у фізичну активність і аматорський спорт, приносить $15 доходу у вигляді додаткового ВВП і $5 – у вигляді надходжень до Бюджету України.

Серед спікерів, що прийняли участь у обговоренні дослідження, були співзасновник Українського Інституту Майбутнього Анатолій Амелін, директор зі стратегічного розвитку та комунікацій ФК "Шахтар" Юрій Свиридов, президент Національної Платформи U.Sport Станіслав Медведенко та заступник міністра молоді та спорту Матвій Бідний. 

"Це перше дослідження щодо впливу фізичної активності на економіку України. У ньому представлено багато переконливих аргументів, чому необхідно підтримувати розвиток масового спорту в країні. Для "Шахтаря" масовість – це пошук талантів. Сподіваюся, результати дослідження будуть використовуватися всіма, хто ухвалює рішення щодо формування політики в галузі спорту", - каже директор зі стратегічного розвитку та комунікацій ФК "Шахтар" Юрій Свиридов. 

Завдяки дослідженню можна отримати уявлення в тому, яка зараз ситуація з економікою спорту в Україні, які в нас є можливості для зростання, та яким шляхом досягти успіхів в економічному напрямку завдяки розвитку масового спорту.

Читайте также: Экс-игрок "Шахтера" продолжит карьеру в "Лос-Анджелес Гэлакси"

Що маємо зараз

Наразі тривалість життя людини в Україні одне з найнижчих у Європі. За оцінками UIF, через низьку фізичну активність населення і відповідні наслідки у вигляді хвороб, нижчої продуктивності праці і тривалості життя, економіка України за останні 10 років недоотримано 73 млрд дол. ВВП (сукупно за період 2011-2020 років).

Згідно моніторингу Міністерства молоді та спорту, проведеного у 2020 році, тільки 17% населення України віком від 18 років займалися фізичною активністю і спортом. Середній відсоток у 28 країнах ЄС за даними 2018 року – 40%.

В Україні відсутні дослідження і системний моніторинг фізичної активності населення, тому оцінити ситуацію в динаміці наразі не є можливим. Але можна сказати точно, що українці одна з найбільш фізично неактивних націй Європи.

Вплив фізичної активності на економіку країни

 На прикладах інших країн можна побачити, як витрати на фізичну активність і аматорський спорт приносять економіці чотирикратні доходи. Крім того, фізична активність дозволяє державі економити на лікуванні людей, а збитки країни від відсутності фізичної активності населення можуть становити 150-300 євро у рік на одну людину.

Ситуація в Україні зараз

 У 2021 році Бюджет Міністерства молоді та спорту становив 7.8 млрд грн, місцеві бюджети – 9.3 млрд грн. Майже вся сума – понад 95% бюджетних коштів – спрямовується на професійний спорт, у той час як сектор фізичної активності та аматорського (масового) спорту критично недофінансовується. Для порівняння, у Франції в 2020 році 27% бюджету Міністерства спорту було розподілено на розвиток фізичної активності та масового спорту (217 млн дол. з 794 млн. дол.)

Державні витрати на рекреацію та спорт в країнах ЄС – 100 євро на душу населення. В Україні – 7 євро.

Сектор спорту та сектори, пов’язани зі спортом, в структурі ВВП європейських країн в середньому – 2.1%. В Україні – 0.2%.

Читайте также: Топ-руководитель "Барселоны" подал в отставку

 

Статистика частоти заняття спортом українців пригнічує: 48% чоловіків або зовсім не займаються спортом, або роблять це дуже рідко. У жінок цей відсоток ще більший - 59%. Все це так або інкаше потім відображається на самопочутті людей.

Мала увага масовому спорту зі сторони держави дає негативні показники дитячої залежності від пагубних звичок: 70% дітей у віці 16-18 років хоча б іноді вживають алгоколь, а 13% батьків підозрюють, або впевнені, що їх дитина вживає (-ла) наркотики.

 

 

Інфраструктура - важливий аспект розбудови спорту. У нас немає чіткого плану розвитку інфраструктури, а багато об'єктів залишилося ще з часів СРСР.

 

 

Що робити

В інших країнах є багато прикладів, коли державне стимулювання фізичної активності дозволяло зробити крок вперед та реформувати спортивну галузь.

Наприклад, в Канаді є дві моделі податкових пільг: податковий кредит (повернення частини витрат, пов'язанних із фізичною активністю) та зменшення податку з продажу (широкий спектр спортивних і рекреаційних програм, роздрібний продаж велосипедів).

У Польші 90% роботодавців пропонують свої працівникам картку MultiSport. Вона надає доступ до 1000 спортивних закладів, власник може раз на добу один з них відвідувати. В Ірландії дуже популярна програма "Поїздки на роботу на велосипеді". Роботодавці можуть оплачувати велосипеди та велосипедне обладнання на суму до 1250 євро, а працівник виплачує компенсацію протягом 12 місяців.

Якою повинна бути політика в Україні щодо фізичної активності на аматорського спорту? Поперше, потрібна реалізація комунікаційної стратегії, яка мотивує і прищеплює культуру заняття спортом. Потім потрібно розбудовувати інфраструктуру: парки, алеї, майданчикі, бігові та велодоріжки, тощо. Третє - це фінансові стимули.

За оцінками UIF, у разі стимулювання підвищення рівня фізичної активності та занять спортом в Україні сукупний ефект для української економіки за 9 років у вигляді додаткового ВВП складе 298 млрд дол., додаткових доходів Бюджету – 98 млрд дол.

Результати розрахунків і моделювання UIF показують, що кожен $1, інвестований у фізичну активність і аматорський спорт, приносить $15 доходу у вигляді додаткового ВВП і $5 – у вигляді надходжень до Бюджету України.

 

 

Чому уряду та бізнесу вигідно підтримувати фізичну активність працівників?

Зростання економіки, підвищення доходів та якості життя економічно активного населення буде утримувати економічно активне населення в Україні.

Бізнес зацікавленний в тому, щоб нація була фізично активною, адже через це працівники меньше хворіють (люди, які фізично активні 5 днів на тиждень вдвічі меньше хворіють на ГРВІ, ГРЗ та грип), мають краще психологічне здоров'я (британським роботодавцям слабке психологічне здоров'я співробітників коштує 59-63 млрд длр на рік), мають вищу продуктивність, більш креативні та сконцентровані.

Крім того, фізично активні люди банально живуть довше, мають більший щомісячний дохід, меньше витрачають на ліки у пенсійному віці, тому мають можливість більше витрачати на розваги, подорожі та себе.

Популярные новости