Мирослав Ступар: радимо прочитати

2718 24.04 2019   15:10
dynamo.kiev.ua

Читаючи в перший раз гарну книгу, ми відчуваємо те ж почуття, як при знайомстві з новим другом. Знову прочитати вже читану книгу – значить знову побачити старого друга.

Вольтер

FootBoom продовжує рубрику, де відомі тренери, футболісти, функціонери та журналісти поділяться з вами книгами, на які варто звернути увагу, приведуть список літератури, що торкнулася наших героїв до глибини душі, яка залишила приємне враження або наштовхнула на певні роздуми.

Сьогоднішній в центрі нашої уваги екс-гравець "Волині", київського "Динамо" та деяких інших українських клубів. Відомий в минулому арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

- Раніше книжка - це було щось надзвичайне, напевно, як нещодавно - інтернет. Ми шукали літературу не тільки ту, яка продавалася у книгарнях, чи на руках, але й старалися знайти книги, які були заборонені у Радянському Союзі. В часи "Хрущовської відлиги" ми знали, що поїхавши на суддівство у Кишинів, Ростов чи Перм - можна було збагатитися цілою бібліотекою. Там були видавництва, які випускали багато чого цікавого:

Борис Пастернак "Доктор Живаго"

Олександр Солженіцин "Архіпелаг ГУЛАГ"

- Книжки мене збагачували. Коли привозив літературу в Україну, то знайомі завжди запитували: "Ти що привіз? Дай почитати!".

Сьогодні, на превеликий жаль, читання в нашій країні не популярне. Я викладаю у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, то часто запитую у своїх студентів, хто і що читає. Дуже сумно, але майже ніхто не читає, окрім, звичайно спеціалізованої літератури, яка стосується їхнього навчання. А так, запевняють, що в інтернеті читають.

В мене є одна настільна книга.

Олександр Мачехін "Мудрість тисячоліть. В пошуках сенсу"

- В цій книзі зібрані крилаті вислови і афоризми більше тисячі авторів. Зустрічається гумор і каламбур.

Що стосуєтся спортивної літератури, то не можу сказати, що її було занадто багато в ті часи, але досить велика кількість. Видавалася серія книг "Життя визначних людей". Було й окреме її направлення - "Спорт і особистість".

Віктор Лонський "Що вам сказати про висоту?"

- У Бердичеві був такий тренер Віктор (Віталій) Лонський. Він тренував дітей, які стрибали у висоту. Йому вдалося досягти надзвичайних результатів. Якщо правильно пам'ятаю, то Лонському вдалося виховати більше 10 майстрів спорту. Проте, справа, навіть, не в цьому, а в його трудоємкості. В нашому представленні стрибун у висоту повинен бути під два метри зросту, а в нього були невисокі хлопці. Один із його кращих учнів - Рустам Ахметов, спочатку не дотягував до 180 сантиметрів, але Лонський зумів його "витягнути" за допомогою різних вправ на 7-10 сантиметрів.

Те ж саме стосувалося й інших молодих спортсменів, які "добавили" в зрості завдяки вправності тренера. Ви уявляєте? Школа Лонського зі стрибків у висоту, де стрибали юнаки за два метри! Він виховав Журавльова, який потім виходив на міжнародну арену. Той же Ахметов залучався до збірної Радянського Союзу. Без всяких технологій, які є сьогодні, без надзвичайного сучасного інвентаря, людина ось так творчо і натхненно працювала. Це показник.

Ліна Костенко "Триста поезій"

- Що стосується поезії, то не багато читаю, але часом трапляються хороші речі. Прочитавши їх, намагаюся щось запам'ятати. Наприклад, Ліну Костенко. Вона зараз одна з ТОП поетес. Є в неї чудові рядки:

І все на світі треба пережити,
І кожен фініш – це, по суті, старт,
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варто.

Для кожної людини, яка чогось прагне і досягає треба зрозуміте одне. Якщо ти досягнув певної висоти - це не кінцевий рівень, це початок нового.

Андрій Демиденко "Свобода - моя група крові"

- Андрій - брендовий український поет-пісняр. Є в нього хороший рядок: "Без свободи немає народу". На сьогоднішній день, це дуже актуально для України. Якщо ми хочемо відбутися як народ, то повинні знати, що таке свобода. Але, чому у нас така біда всюди? Хоча, можливо не для всіх. Коли прийшла незалежність, то всі зрозуміли, що свобода - це анархія. Що хочу, те й роблю.

Ми бачимо, як можуть бити поліцію, або ще когось. Свобода - це, в першу чергу, збереження нації, яка повинна розуміти, що свобода не дається для свавілля. Свобода повинна бути в рамках закону, а він у нас не діє. Конституція - не діє. Закони - для когось діють, для когось ні. Ми повинні переосмислити значення слова "свобода", тоді, можливо, станеться те, що сказав Демиденко, відбудеться Україна.

*****

У мене багато книжок зберігається у шафах і на веранді. Пропоную їх молодим людям, але вже ніхто не хоче читати. Кажу: "Ну, хоч Тараса Шевченка візьміть". У мене 12 томів. "Та, ні. В інтернеті дають вибірки. Там почитаємо", - відповідають. У великого Кобзаря є відома фраза: "Борітеся - поборете". Ось для нас це актуально на сьогоднішній день. Боротися, щоб перемогти агресора і всіх олігархів.

Олег Блохін, Деві Аркадьєв "Футбол на все життя"

- Для молодого покоління варто прочитати цю книгу. Буває, питаю у студентів, як вони відносяться до літератури на подібну тематику, а вони відповідають: це історія. На що я їм кажу: "Хлопці, хто не пам'ятає своєї історії, той не має майбутнього".

Читайте также: Виктор Леоненко: рекомендовано к прочтению

Читайте также: Александр Хацкевич: рекомендовано к прочтению

Читайте также: Юрий Вернидуб: рекомендовано к прочтению

Читайте также: Мирон Маркевич: радимо прочитати

Читайте также: Николай Павлов: рекомендовано к прочтению

Популярные новости