Василь Турянчик: "Золотий" гол у ворота московського "Торпедо" пам'ятаю, як зараз"

3098 17.09 2016   17:34
Фото - Виктор Перегняк, Footboom

У 2016 році київське «Динамо» святкує багато ювілеїв, серед яких 55 років перших здобутих золотих нагород у чемпіонаті, а також 50 років першому золотому дублю. Ми розпочинаємо цикл інтерв’ю з легендами «Динамо», присвячених тим славетним перемогам.

Одним із творців тих успіхів був Василь Юрійович Турянчик, з яким ми згадаємо найяскравіші моменти 1961 та 1966 року.

- Василь Юрійович, порівняйте команди зразка 1961 та 1966 року.

- В 1966 році у нас була більш досвідчена команда, аніж у 61-му. Вона була підготовленою для того, щоб займати перші місця у чемпіонаті. У команді зразка 61-го року у нас було дуже багато молодих виконавців, тому що старший тренер В’ячеслав Соловйов розпрощався з тодішніми старожилами - Граматікопуло, Голубєвим та іншими, ввівши у склад динамівську молодь. Згодом вони набралися досвіду, провівши багато міжнародних матчів, в тому числі в Південній Америці, матчів із сильними супротивниками. В 1961 році ми грали із великим запалом, але не було такого класу у всіх лініях, тієї організованості у захисті, середині поля. Соловйов дуже любив атакувальний футбол та велику увагу приділяв Лобановському, Трояновському, Каневському, Серебряникову, Базилевичу, Войнову – всі вони любили атакувати, а відбирати м’яч не дуже, тому що це набагато важче, адже потрібно котитися у підкатах, слідкувати за опонентом, битися за кожний м’яч, читати гру та передбачати дії суперника.

В 66-му році захист «Динамо» був на висоті, дуже сильний півзахист. Соснихін сильно почав грати центрального захисника, воротар Рудаков був дуже впевненим і це передавалося всій команді. У нас був сильний відбір м’яча у середині поля – Медвідь, Сабо, висунуті перед центральними захисниками. Взагалі, на кожну конкретну гру у Маслова була різна установка, як грати з тим чи іншим суперником, як правильно діяти у захисті.

- Які були особливості у роботі двох легендарних наставників «Динамо» Київ – В’ячеслава Соловйова та Віктора Маслова?

- Це два зовсім різні тренерські підходи. Віктор Олександрович дуже розбирався у тонкощах футболу, а В’ячеслав Дмитрович привив нам культуру: як потрібно вдягатися, бути безкорисливими, ходити по всім культурним закладам та відвідувати, наприклад, театри. На тренуваннях Маслов лише спостерігав за заняттями, а проводили їх Терентьєв та Коман. Він тримав жорстку дисципліну і біля команди – якщо була гра із сильним супротивником, у роздягальню не пускали навіть керівництво. При Соловйові, у той час було трішки по-іншому, більш відкрито. Маслов також відчував пульс команди, коли хлопців потрібно заспокоїти, або навпаки, завести. Він досконально вивчав суперника та знав, де їх слабкі сторони, робивши на цьому акцент на наших коротких установках, щоб ми звернули увагу на це та діяли відповідно.

- Василь Юрійович, пам’ятаєте свій «золотий гол» у ворота московського «Торпедо» у 1961 році?

- Звичайно ж! Пам’ятаю його, як зараз. В мене є відео цього голу та я з радістю його переглядаю. А було все так. Лобановський подає кутовий, Серебряников вискакує на ближню стійку, головою підкручує м’яч, підрізавши його далі, на 11 метрів. Я стояв спиною до воріт та прийняв рішення бити через себе. Влучив у самісіньку дев’ятку. Островський, який стояв на стійці, намагався вибити м’яч головою, але не зміг. Тож ми зрівняли рахунок, а до кінця матчу залишалося хвилин 5-ть. Ми змогли відстояти нічию у Москві, а в наступному турі залишалося просто не програти харківському «Авангарду» у Києві, щоб достроково стати чемпіонами!

- І ось цей день настав. 17 жовтня 1961 року. 67 тисяч вболівальників «Динамо» стали свідками знакової події – нічия у матчі та дебютне золото «Динамо» у чемпіонаті країни. Що Вам тоді запам'яталося?

- Ви знаєте, перше що згадується – це великий шоколадний торт, що нам подарували. Не знаю хто його приніс і звідки, але він був настільки великий, що його можна було б три дні їсти (сміється). Ми зібралися на Нивках, було невеличке святкування: випили шампанського, сказали багато хороших слів та й все. А ось те, що було на трибунах, словами не передати… Стадіон горів! Ці факели із газет, за допомогою яких київські вболівальники святкували завоювання золотих нагород, зробили фантастичну та незабутню атмосферу. Такі моменти залишаються у пам’яті на все життя.

- У 1966 році у півфіналі Кубка СРСР Ви забили гол у ворота мінського «Динамо», якій потім назвали «кришталевим».

- Ми грали у Тбілісі, на нейтральному полі. У тому матчі видалили Анатолія Бишовця. Йшла десь 114-та хвилина додаткового часу. З лівої сторони штрафного майданчика пішла передача. Мене тримала «десятка» мінчан Малафєєв. Бачу, він дивиться на м’яч. Я роблю обманний рух, вискакую на цей верховий м’яч та забиваю гол. Пам’ятаю вираз обличчя білоруського голкіпера Глухотко, який просто не повірив, що м’яч опинився у сітці. Ось так ми вийшли до фіналу.

- Отже, 8-е листопада 1966 року. Фінал Кубку СРСР. А у суперниках вже таке знайоме московське «Торпедо».

- «Торпедо» було серйозно налаштоване на нас. Грали вони дуже сильно. Але, на мою думку, все вирішив гол Анатолія Бишовця вже на першій хвилині матчу. Пам’ятаю, які він тоді на неймовірній швидкості втік від Шустікова та забив у ворота Кавазашвілі. А потім була передача з правого флангу від Серебряникова й Андрій Біба завдав прекрасного удару з лету - 2:0.

Ще був такий епізод біля наших воріт: на мене у штрафному майданчику виходить нападник Стрєльцов. А поряд ні Соснихіна, ні інших захисників – я один проти нього. Боявся, щоб він не віддав передачу, а Едуард вирішив взяти гру на себе, я цього тільки й чекав, виконавши чистий підкат та вибивши м’яч за лицьову лінію. От після того моменту ми зрозуміли, що це - перемога. Знаєте, що було одним із факторів тієї успішної гри? Холод! Ми вийшли легко вдягнені, на відмінну від торпедівців, та саме холодна погода змусила нас бігати від першої до останньої хвилини матчу.

Популярные новости