"Севастополь": "листи щастя для гравців і персоналу"?

1348 28.06 2014   15:00
Фото - fcsevastopol.com

Гравці і працівники ФК "Севастополь" отримали дивні листи, в яких їм пропонують "пробачити" клубу борги по заробітній платі, аби отримати статус вільного агента.

ФК "Севастополь" вкотре за останній тиждень опинився в епіцентрі скандалу. На днях власник кримського клубу Вадим Новинський заявив про припинення фінансування проекту. Команда відмовилася від участі у Прем'єр-лізі, не отримала право грати в чемпіонаті Россії, а клуб зовсім скоро може втратити і професіональний статус. Та й взагалі, майбутнє колись самобутнього колективу зараз під великим питанням. У всякому разі, поки бажаючих фінансувати клуб, який невідомо де гратиме, крім умовної першості Криму, поки не видно.

Щоправда, той же Новинський зробив невеличкий "подарунок" новим-старим керівникам клубу, давши зрозуміти, що тепер від них залежить подальша доля "Севастополя". І, складається таке враження, зараз перед керівництвом клубу стоїть завдання витиснути максимум із ситуації, що склалася, отримавши при цьому певну суму за трансфери (у на контрактах у "Севастополі" справді вистачає хороших молодих футболісті, достатньо глянути на склади юніорських ті молодіжної збірних країни), або ж зекономити кошти, не виплативши заробітну плату гравцям та персоналу. Нагадаємо, що згідно законодавства України це передбачає, як адміністративну, так і кримінальну відповідальність керівництва.

Свідченням бажання босів "Севастополя" зекономити став лист, який на адресу MatchDay надіслав один із співробітників кримського клубу. Всім футболістам та працівникам клубу пропонується підписати "угоду", згідно з якою вони не претендують на заробітну плату за три місяці, а натомість, якщо мова йде про футболістів, отримують статус вільних агентів, працівники - "вільну". Лист, зізнаємося досить дивний (його текст ми наводимо нижче), у всякому разі там немає ні печатки клубу, ні підпису уповноважених осіб. З усіх офіційних даних - лише адреса та електронна пошта клубу. Іншими словами, гравцям та працівникам пропонують підписати чистий папір, взявши при цьому на себе певні зобов'язання. В самому клубі цю ситуацію анонімно прокоментував один з менеджерів ФК "Севастополь". Він що цей лист для тих, хто хоче терміново розірвати угоду з клубом. "Один з футболістів вже підписав цю згоду. В той же час керівництво не збирається забувати про свої зобов`язання", - повідомило джерело. А пояснити юридичні наслідки цього вчинку ми попросили відомого спортивного юриста Іллю Скоропашкіна.

1. Який зміст несе цей документ? Чи взагалі цей лист можна називати документом?

Фактично - це пропозиція роботодавця в адресу працівника розірвати контракт за угодою сторін. Так звана вільна оферта (не плутати з аферою). Якщо іншу сторону - акцептанта - пропозиція влаштовує, він її приймає. В іншому випадку - акцептант може не розглядати цю оферту, або запропонувати оферентові свої умови. Наприклад, виключити якісь пункти, або викласти в своїй реакції (на момент укладання цієї угоди заборгованість клубу становить Х гривень).

Документом називають будь-яку інформацію, яка має матеріальне втілення. Наприклад: фотодокумент, електронний документ, білет на балет тощо. Якщо ставити запитання, чи є цей документ є правомірним, то це звичайна оферта, яка цілком відповідає інтересам оферента - особи, яка її випустила. Нікого ж не примушують укладати цю угоду, а лише пропонують розглянути можливість її укладання.

2. Наскільки правильно з точки зору юриспренденції те, що футболісти мають підписувати чистий лист?

Якщо я правильно розумію, то футболісти Севастополя отримали такі пропозиції електронною поштою. Поки цей документ не містить підпису уповноваженої особи клубу, я не став би його взагалі розглядати. Не виключено, що це якась провокація. Треба звернутися до керівництва клубу з проханням прояснити ситуацію. У футболістів є агенти - це їх робота.

3. Якщо футболісти підписують цей листок то відмовляються від зарплати? Причому, за кілька місяців?

Кожен працівник, що підпише угоду в такому вигляді, безумовно підтвердить виконання іншою стороною всіх обов'язків за трудовим контрактом до моменту його розірвання. Якщо комусь щось не виплатили за контрактом, то претензії з цього приводу в майбутньому будуть нікчемними.

4. В листі поставлена дата 30 травня, в той час, як ФК "Севастополь" заявив про припинення існування 26 липня. Чи є це порушенням? І чи можуть футболісти вимагати гроші і за перший місяць літа?

Ніхто не змушує працівників підписувати угоду про розірвання контракту саме 30 травня, можна запропонувати свою дату. Але мушу зауважити, що за законодавством України невиплата заробітної плати - є злочином, за вчинення якого передбачена відповідальність в т.ч. у вигляді позбавлення волі. Наскільки відомо, спонсори клубу заявили про припинення фінансування тільки вчора (27.06.14). Тобто, до цього часу фінансування клубу мало відбуватись на узгодженому рівні і заробітна плата мала виплачуватись своєчасно та в повному обсязі.

5. Чи може ФК "Севастополь", згідно з регламентом ФФУ, вимагати гроші у наступного клубу за футболіста, який не досягнув 23-річного віку?

Доки ФК "Севастополь" не втратив професійний статус, він має право на отримання компенсації за підготовку молодих футболістів від українських та іноземних клубів за регламентами ФФУ та ФІФА. Тому молодим гравцям "Севастополя", має намір шукати нову команду, я рекомендував би враховувати цей момент при укладанні угоди про розірвання контракту з кримським клубом. Не виключено, що "Севастополь" залишиться, наприклад, в першій чи другій українській лізі і питання про виплату компенсації тоді буде актуальним.

6. Якщо футболіст не підпише цей папір, що його очікує?

Якщо футболіст підпише цей "папір", будь-які правові наслідки можна очікувати лише після того, коли цей "папір" підпише також і керівництво клубу. Треба узгоджувати це питання особисто, і не просто шляхом обміну електронними листами. Розірвання трудового контракту, так само як і його укладання, - це дуже серйозні питання.

7. Чи може "Севастополь", фактично заявивши про ліквідацію клубу, встановлювати трансферну суму на футболістів. Умовно приходить "Ворскла" і хоче підписати Ковпака. А "Севастополь" ставить суму в 100 тисяч. Кримський клуб має право це робити?

Сама заява про ліквідацію нічого не варта. Вже було багато прикладів, коли лунали такі заяви керівників та власників, але клуби й досі існують. Сьогодні заявив, а завтра - передумав ліквідуватись. Поки ФК "Севастополь" має статус професійного клубу і діючі контракти з футболістами, він має весь комплекс трансферних прав на цих футболістів і право розпоряджатись цими правами на свій розсуд.

Окремо хочу звернути увагу на наступне. Вважаю, що на сьогодні працівники сфери професійного футболу є найбільш незахищеною категорією працівників в Україні. Розумію, що буде багато нарікань з цього приводу. Але ми звертаємо увагу лише на захмарні зарплати, шалені трансферні суми, та яскравий побут так званої еліти футболу. При цьому забуваємо про те, що існують молодіжні команди, перша та друга ліги, де ситуація зовсім не така яскрава. Добре, якщо комусь вдалося пограти в еліти та заробити. А після 30-ти років настає інше життя. Ні освіти нормальної, ні професії звичайної, ні навичок роботи... І треба починати все с початку. Навіть якщо казати про еліту: то є приклад, як деякі хлопці півроку не отримували грошей в "Кривбасі", а потім ще й так само в "Арсеналі". Тобто, цілий рік працювали безоплатно, а нібито так і треба. Профспілка заплющує очі, ліги обіймаються лише проблемами клубів, а федерацію футболу, як кажуть: "проблеми індіанців - не цікавлять".

Якщо на захисті прав звичайного працівника знаходяться суди та правоохоронні органи, то футболістові звертатися туди забороняють регламентні норми ФФУ. Згадаємо історію з київським "Арсеналом": весь колектив команди опинився в ситуації, коли зарплатню не виплачували тривалий термін, а потім заявили про ліквідацію клубу. Багато з них звернулись до Палати з вирішення спорів ФФУ, яка протримала ці заяви 7 місяців, а потім порекомендувала всім звертатись до суду загальної юрисдикції, коли в цьому вже немає ніякого сенсу.

Я веду до того, що футбольні клуби діють так, як їм це дозволяє Федерація футболу України, яка уособлює в собі і суддю, і прокурора, і адвоката. Наприклад, нещодавно фінансовий директор ФФУ заявляє, що один з клубів має підтверджену близько 10-ма рішеннями органів непогашену заборгованість перед самою ФФУ, але цей клуб таки отримав атестат учасника змагань наступного сезону. То що вже казати про борги перед працівниками, на що взагалі ніхто не звертає увагу.

Наостанок MatchDay наводиnm текст листа, що був надiсланий кримським клубом, та зразки "угод".

"Добрый день! В приложении к письму Соглашение о расторжении контракта. Вам необходимо:

1. Распечать Ваш вариант (футболист, тренер или врач/массажист)

2. Заполнить пропуски - указать Ваши личные данные

3. Подписать соглашение.

4. Скан-копию подписанного соглашения отправить на адрес электронной почты office@fcsevastopol.com (на подпись генеральному директору)

5. Оригинал подписанного соглашения отправить по адресу - Украина, 99001 г. Севастополь, ул. Брестская, 21.

Спасибо."

Источник: matchday.ua
Популярные новости