Василь Рац: "Такої кризи в українському футболі ще ніколи не було"

1562 12.04 2016   14:24
Фото - FootBoom.com.

У 20016-му році львівські «Карпати» в розіграші Прем’єр-ліги ще не вигравали. «Зелено-білі» один матч звели внічию, ще у трьох програли. Проте цього року галичани стали претендентами на участь у Лізі Європи. Цьому посприяли проблеми в інших клубів – луцька «Волинь» позбулася 18 очок через борги перед футболістами. Через аналогічну причину дніпропетровський «Дніпро» був відсторонений від єврокубків на один сезон. Тож тепер, попри невдачі і невиразну гру, «Карпати» разом із «Олександрією» борються за місце в Лізі Європи.

Зрештою, «олександрійці» вийшли у півфінал Кубка. Зважаючи на те, що інші учасники цієї стадії уже забронювали собі місце в єврокубках, а «Дніпро» туди не може потрапити, команда Володимира Шарана може отримати путівку в Лігу Європи через національний Кубок, а відтак «Карпати» у Європу можуть потрапити із 7-го місця у Прем’єр-лізі.

Про дивовижне везіння «Карпат» та «Олександрії» читайте у розмові «Львівської газети» із легендарним у минулому футболістом, гравцем львівських «Карпат» та київського «Динамо» Василем Рацом.

– Як Ви ставитеся до того, що команди із невиразною і низькоякісною грою будуть представляти Україну в Лізі Європи?

– Якщо команда займе місце, що дозволить виступити у Лізі Європи, вона повинна там грати. У всіх команд є фінансові проблеми, а вихід у єврокубки – це можливість заробити. Безперечно, якихось перспектив у цих команд у Європі немає. Але це не означає, що вони не повинні там грати. Рівень цих клубів не відповідає рівню Ліги Європи. «Олександрія» обіграла в Кубку «Динамо», взагалі, це бойова команда. Якщо і надалі ця команда показуватиме такий футбол, такий настрій, то в єврокубках «олександрійці» ще якийсь кваліфікаційний етап можуть пройти. У «Карпат» багато молоді, тому гра не стабільна. У «Сталі» рівень нижчий, ніж у тої ж «Олександрії». Тож мої симпатії на стороні команди Володимира Шарана.

Читайте также: Лига Пари-Матч: итоги 21-го тура

– Немає відчуття сюрреалізму, парадоксальності? Команди програють, а їхні шанси на місце в Лізі Європи тільки зростають…

– Є таке відчуття. Але в українському чемпіонаті чимало ненормальних речей відбувається. Зараз важкий час, період нестабільності, тому нічого не вдієш. «Волинь» невдовзі може покинути Прем’єр-лігу, немає впевненості у майбутньому «Говерли», «Металіста». Такої кризи в українському футболі ще ніколи не було.

– Криза у футболі не один рік. Як тільки вона почалася, експерти стверджували, що клуби, через економію, відмовляться від легіонерів і більше довірятимуть своїм вихованцям. Мовляв, це сприятиме появі нових зірок. З’явилася нова плеяда хороших футболістів в Україні?

– Однозначно, нові імена з’явилися. І будуть з’являтися надалі, адже справді чимало клубів дає шанс розкритися молоді. Раніше у нас було багато легіонерів, чимало з них хорошого рівня. Після їхнього від’їзду знайти їм заміну такого ж рівня серед своїх вихованців нереально. На це потрібен час. Тому рівень чемпіонату упав.

– Якщо забрати з чемпіонату України «Динамо» та «Шахтар», як можна охарактеризувати рівень нашого національного турніру?

– Справді, ці два клуби суттєво підтягують рівень чемпіонату. Раніше було ще кілька клубів, які робили українську Прем’єр-лігу цікавою. Зараз усе розвалилося, і не відомо, скільки буде потрібно часу для того, щоби підняти рівень чемпіонату до того, який був відразу після Євро-2012.

Читайте также: Лига Пари-Матч: статистические итоги 21-го тура

– Без «Динамо» та «Шахтаря» рівень чемпіонату України буде таким же, як і першість Угорщини, яка вам добре відома?

– В Угорщині є дуже хороші матчі, дуже хороші клуби, які показують дуже цікавий футбол, значно кращий, ніж деякі українські клуби. Раніше такого і близько не було. Якби не «Динамо» та «Шахтар», то чемпіонат України, мабуть, був би менш цікавим, ніж угорська першість. Уряд Угорщини допомагає футболу, відкриває академії, стадіони, інвестує у клуби. Торік запровадили ліміт на легіонерів – не більше трьох у стартовому складі і трьох у запасі. Команди першого та другого дивізіону отримують від держави дотації. Але якщо у них є хоча б один легіонер, тоді дотації клуб не отримує. Тому у першій та другій лігах немає іноземців. А це дає своїм гравцям більше шансів себе розкрити. Такого розвитку футболу в Угорщині не було багато років. Не випадково, збірна Угорщини вийшла на чемпіонат Європи 2016 року. Робота з розвитку футболу триває, і це приносить результат.

– Наскільки великі дотації?

– Точно не знаю, десь 50-100 тисяч доларів у рік. В Угорщині немає таких фінансових можливостей, як, скажімо, у Німеччини. У більшості угорців непросте життя. Однак держава піклується про футбол, усіляко його підтримує і розвиває.

Читайте также: Судейские назначения на 21-й тур Лиги Пари-Матч
Популярные новости