Святослав Сирота: "ФФУ із самого початку пішла по хибній дорозі"

1342 24.12 2014   14:34

Останні два роки у Прем’єр-лігу не відбирають, а набирають команди. Охочих виступати в еліті не багато, а тому функціонерам довелося відмовитися від спортивного принципу й залучати до виступів у найвищому дивізіоні усіх охочих.

Але й такі кроки не врятували Прем’єр-лігу від скорочення. У цьому сезоні виступає не звичних 16 клубів, а тільки 14. Зрештою, ще не відомо скільки команд дійде до фінішу сезону.

Про формат чемпіонату журналіст розпитав у колишнього президента Професійної футбольної ліги Святослава Сироти.

- Святославе, вам не здається, що у нашому футболі зменшилася кількість команд, яких можна зарахувати до середнього класу?

- Залежить кого зараховувати до середнього класу. Якщо судити по рівню зарплат, то це одне. Ось скажімо "Олімпік". По бюджету – це аутсайдер, а по результатам – це представник середнього класу. "Зоря", "Волинь", "Ворскла" - не погано йдуть в чемпіонаті. Ось подивіться на Німеччину, дортмундська "Борусія" раніше здорово виступала, а зараз є аутсайдером Бундесліги. Цей процес повинен бути, тим і цікавий футбол. Наш чемпіонат всупереч усім цим негативним процесам, став таким, яким і мав бути із самого початку: спортивний принцип має превалювати над олігархічним формуванням місць в турнірній таблиці. Раніше у кого є гроші, той зверху, у кого немає – той знизу. А сьогодні ми бачимо приклад "Олімпіка". Такі клуби показують, що не гроші грають футбол, а люди.

- Ніхто не береться спрогнозувати скільки команд гратимуть у весняній частині чемпіонату. Як гадаєте, будуть втрати?

- Усе залежатиме від політичної та економічної ситуації в країні. Ми не знаємо, що в Україні буде через тиждень. Тому, можливо, хтось і зніметься з чемпіонату. Але я до останнього віритиму у те, що менше команд в Прем’єр-лізі не буде. У найгіршому випадку можна дограти сезон дублерами. Хоча потрібно бути готовим до того, що хтось зніметься з чемпіонату. Справа в тому, що власники клубів на пострадянському просторі не усвідомлюють необхідності "відучити клуб від фінансової голки". Команди сидять на дотаційній фінансовій голці. Інвестор дає гроші, а клуб їх просто витрачає і не думає про те, якби зменшити витрати, постаратися стати рентабельним. Такого не має, люди просто витрачають гроші. Раніше власники клубів заробляли багато і безболісно витрачали гроші на футбол. А тепер, коли загострилася економічна ситуація, у клубів не має впевненості у завтрашньому дні. Давайте подивимося за рахунок чого виживають більшість європейських клубів. Там у одиниць є фінансова дотація. Усі інші беруть кредити, заробляють на уболівальниках. Тому за вболівальників в Італії, Іспанії, Німеччині борються. Це ж не тільки продаж квитків, а й атрибутики, пива та сосисок під час ігор. За рахунок такої діяльності й живуть клуби.

- Тільки у Німеччині чи Італії люди готові платити 50, 100 євро за квиток, а на сосиску та пиво витратити 20-30 євро. В Україні значно менша купівельна спроможність у людей…

- Так, у нас зарплати маленькі. Але люди все-таки витрачають гроші на дозвілля. Ось я минулої неділі пішов у кіно, там вільних місць не було. В ресторанах також аншлаги. В Україні є різні верстви населення. Потрібно боротися за те, щоб люди не йшли витрачати гроші в кінотеатр чи ресторан, а йшли на футбол. Мій товариш недавно їздив в Німеччину на матч "Вердера", який внизу турнірної таблиці та "Борусії" із Менхенгладбаха, яка угорі турнірної таблиці. На цю гру прийшло 48 тисяч глядачів. Подивіться скільки у нас ходить людей на матчі. Потрібно заманювати людей на футбол, тоді клуби не будуть так залежні від інвесторів. Так, можна зменшити футболістам зарплати, не купувати дорогих виконавців, але при цьому уникнути закриття. А так, якщо не має дотації, клуб закривається.

- "Карпати" пішли на конфлікт із Федерацією, є питання по виконанні клубом фінансових зобов’язань перед своїми футболістами. За це галичан уже покарали зняттям 9 очок. Вам не здається, що якби був реальний ризик вилетіти із елітного дивізіону, "Карпати" б не доводили ситуацію до таких санкцій?

- Вважаю помилковим рішенням зменшити кількість команд в еліті. Лозунг "у кого є гроші, той нехай грає" є неправильним. У такому випадку нехай три клуби, в яких є гроші, нехай і виступають. Але це ж не піде на благо українського футболу. Вважаю, що в чемпіонаті повинно грати 16-18 клубів, а в ідеалі 20-ть. Не думаю, що "Олександрія" чи ФК "Полтава" зіпсували б чемпіонат. Ні по грі, ні по інфраструктурі. "Олімпік" показав, що не гроші грають футбол, а люди.

- Так поки клуби будуть вмовляти виступати в Прем’єр-лізі, доти клуби будуть почуватися господарями становища і не виплачувати футболістам зарплату, шантажуватимуть ФФУ і керівництво ліги…

- Невиплата зарплат – це біда і виникла вона через Федерацію. ФФУ із самого початку пішла по хибній дорозі. Маю на увазі підхід до оформлення клубами угод із футболістами, реакцію на порушення клубами умов контрактів. Є чітка продумана система ФІФА. Нічого не потрібно вигадувати, а просто слідувати правилам. Наші ж намагаються домовитися. Не потрібно домовлятися, треба виконувати вимоги ФІФА і все. Якщо є заборгованість по зарплаті, потрібно заборонити трансферну діяльність. Спершу треба розрахуватися із боргами, а потім уже купувати нових гравців. Не вистачає коштів, залучайте молодь із дубля, домовляйтеся з гравцями на відтермінування платежів. А у нас клуби побачили, що можна домовитися із Федерацією й ФФУ може прийняти будь-яке рішення. А коли стає пізно, клуби починають висловлювати невдоволення. Смішно читати, що "Зоря" каже про справу Лозинського. Вони на усіх інстанціях програли справу, але все одно говорять, що Лозинський повинен піти їм на зустріч. Чому Лозинський повинен йти їм на зустріч, якщо "Зоря" із самого початку заявила футболісту, що нічого виплачувати не буде. Він міг би піти на зустріч на початку. Але ж такого бажання у клубу тоді не було, бо вони думали, що футболіст не піде в Лозанну. Для розгляду справи в арбітражному суді необхідно сплатити 20 тисяч євро. "Зоря" не думала, що Лозинський піде на такі затрати. А той пішов до кінця і виграв справу. І тепер уже пізно домовлятися, раніше це треба було робити. "Зоря" ж думала, що в Україні усе вирішить, а тепер розповідає про складну ситуацію в країні й при цьому купує нових гравців. Такого не може бути. Треба борги сплатити, а потім купувати нових. І у цьому винна Федерація, вона повинна стежити за виконанням регламентних норм.

- Тож, потрібно лише щоби клуби не перевершували свій фінансовий ліміт бюджету, щоби не було у майбутньому заборгованостей, а Федерація стежила за виконанням сторонами контракту, тоді клубів в еліті може бути 16?

- Так. Якби у цьому сезоні було більше команд із першої ліги, був би нормальний, повноцінний чемпіонат. Першолігові команди були б нічим не гірші за більшість тих, хто зараз грає в еліті. А зараз маємо незрозумілий чемпіонат.

Гліб Ваколюк

Источник: football24.ua
Популярные новости