Футбольна Україна. "Верес": футбол без олігархів

7287 01.11 2016   08:00
Автор: Олег Барков
Коллаж - Денис Руденко, Footboom

Слідом за Чернівцями FootBoom і наша рубрика «Футбольна Україна» вирушили в Рівне - місто з великими футбольними традиціями, історією та амбіціями. Місто, де базується перший в нашій країні успішний народний клуб. «Верес» називають українським футбольним дивом, клубом, який довів, що і без олігархів футбол може існувати.

Ми спробували зрозуміти, в чому полягає філософія «народного клубу», де команда, яка декларує свою відкритість, бере гроші для стабільного існування, як йде справа з інфраструктурою в Рівному і які найближчі перспективи у «червоно-чорних».

Галасливі 90-ті

Рівне хоч і є обласним центром, але саме по собі невелике місто, розташоване на річці Устя. Проживають тут близько 250 тисяч жителів, а всього Рівненщина має населення трохи більше одного мільйона. Тут ви не побачите середньовічної архітектури, що зачаровує, але саме місто підкуповує своєю спокійною атмосферою, розміреністю і тишею.

Футбольне серце міста, стадіон «Авангард», знаходиться в самому центрі Рівного. Тільки уявіть, у 90-х, коли місцевий «Верес» виступав в еліті українського футболу, цей стадіон збирав по 20 тисяч глядачів, а в сезоні-1993/94 «Верес» був найбільш відвідуваним клубом чемпіонату. Завдяки такій підтримці трибун команда добивалася непоганих результатів, обігравала лідерів і якось навіть дісталася півфіналу Кубка України.

Фото "Авангарда" 1976 року, але в 90-ті картина була приблизно такою

Довгий час Рівне було представлено в першій або другій лігах, поки в 2011-му «Верес» зовсім не припинив своє існування. У футбольному місті на кілька років забули про гру номер один, а одіозний тренер луцької «Волині» Віталій Кварцяний, принципового суперника рівнян, навіть назвав сусідній регіон «пустелею Гобі». Здавалося, що відродити тут футбол - справа відверто програшна. Регіон далеко не промисловий, тут немає великих підприємств і впливових олігархів. Але група однодумців показала, що футбол може існувати і без великого господаря.

В якійсь мірі на відродження «Вереса» вплинули події, що трапилися взимку 2014 року. Майдан зіграв свою роль в переоцінці цінностей людьми, дозволив багато чого переосмислити, а Олексій Хахльов разом з партнерами після Революції гідності зрозуміли, що в Рівному можна втілити в життя ідею народного футбольного клубу.

«Під час Майдану Рівне стало другим містом після Львова, де захопили Облдержадміністріцію. Ми зробили всі протиправні дії, які тягнули років на 20 тюремного строку. Ми змусили цих прихвостнів Януковича написати заяви. Ми закінчили свою мікрореволюцію, та на жаль поділення України на області зіграло важливу роль.

Тоді я зрозумів, що ментально люди звикли жити в межах області. Для мене Рівненщина - це край, де я народився, іншого такого в ​​світі немає. Рівнинчанину не цікаво, що робиться десь в Луцьку, йому лишь потрібно щось таке, чим він міг би пишатися. Я поставив собі запитання: а чим Рівненщина может пишатися або відрізнятіся від інших, з чім асоціюватися? З бурштином, Сашком Білим, таким народним месником, та більше ні з чим. Тоді ми спробувалі в форматі «Вереса» створити народну гордість, яка буде відрізняти Рівненщіну від інших. Мало того, ця гордість створена власноручно, кожен може долучитися та реалізувате себе. Це об'єднання небайдужих», - розповідає президент НК «Верес» Олексій Хахльов.

У березні 2015 року з'явилися серйозні розмови про відродження «Вереса», а через місяць запрацював сайт нового клубу і були запущені сторінки рівнян в соцмережах. Активно обговорювалася філософія, яка передбачала управління клубом його членами. Кожен рівнянин або житель Рівненщини міг зробити членський внесок в розмірі 100 гривень, що давало не тільки право користуватися клубною картою і знижками у партнерів, а й право голосу на зборах. Президентом був обраний Олексій Хахльов, активно розпочалася підготовка до ліцензування ФФУ. Ось тільки щоб заявитися до другої ліги, необхідно мати за плечима один рік виступів на аматорському рівні, чого у НК «Верес» не було.

«Ми вийшли не на порушення регламенту, а на рішення виконкому ФФУ, який має право вносити окремі зміни, тому що вони приймають регламент. Коли я виступав на виконкомі, то говорив, що є мій голос, за яким є підтримка всіх 16-ти районних рад Рівненщини, мера міста, голови обласної ради та губернатора. Це таке об’єднання», - каже Хахльов.

Команді дозволили заявитися до другої ліги, навіть незважаючи на відсутність досвіду і інфраструктурні недоліки. Стадіон «Вереса», м'яко кажучи, не в найкращому стані. Як сказав президент, «він дискомфортний для вболівальника». Але незважаючи на дискомфорт, фанати регулярно заповнювали арену, показуючи кращу відвідуваність в лізі. А в чемпіонаті команда просто не помітила своїх суперників, з тріумфом промчав по дистанції. Нині «Верес» пройшов практично весь перший круг і всерйоз претендує вже на вихід в Прем'єр-лігу.

Українська «Барселона»

У чому ж секрет успіху скромного клубу з Рівного? Невже членських внесків на утримання клубу вистачає? Ні в якому разі, хоч кількість членів НК «Верес» зростає. Нині їх уже понад 4 тисяч, а членський внесок тепер становить 200 гривень. Тут спрацювала сукупність різних факторів, ключовим з яких є ефективні менеджмент і маркетинг.

«Ви дивитесь сьогодні багато футболу в Україні, це є конкурентне змагання. Спорт – це видовище, але на цей час спортивні змагання у нас зі слабкою інфраструктурою, слабким маркетингом, кількістю грошей, витрачених на їх організацію, програють конкуренцію іншим видовищам, які ви можете отримувати в онлайні, маючи Інтернет, або десь в інших місцях. Безумовно, сьогоднішня гра «Вереса» базується на спортивних змаганнях, але навколо нього здійснюється ще важливі «екшени», які роблять образ клубу, який відрізняє його від інших», - рахує пан Олексій.

Наразі члени клубу обговорюють клубного маскота

Свого часу «Верес» називали української «Барселоною», саме за підхід до будівництва клубу, заснованого на «сосіос». Вболівальницьке ядро, яке назвали «Серце «Вереса», люди самі визначають ціни на квитки, вибирають гімн і приймають рішення. Клуб став відкритим, отримав свій статут. Це показало, що футбол місту цікавий, а бізнесмени зрозуміли, що підтримка клубу може принести їм відмінну рекламу і дивіденди у вигляді наступних продажів.

«Ці люди створили таку важливу маркетингову річ, як аудиторію. Коли в вас є один голос, хай і потужний, вас не чують. А коли в вас є 4 тисячі членів клубу, то до вас прислухаються – бізнес, влада, скептики, аналітики, експерти. Ваш голос звучить потужно. Це була база, від якої ми почали рухатись», - каже Хахльов.

Нинішній бюджет клубу складає приблизно 10-15 мільйонів гривень. Так, членські внески мізерні, якщо порівняти їх з цією сумою, але члени клубу, за якими стоять сім'ї, друзі, колеги по роботі, як раз і створюють цю аудиторію. Більшу частину бюджету становить допомога ПАТ «Львівський холодокомбінат», у якого зросли продажі після початку співпраці з «Вересом». Не залишається осторонь і влада, яка розуміє, що спілкуватися з народом можна не тільки через комунальні блага, а й через футбол. Таке партнерство дозволяє клубу бути одним з найстабільніших не тільки в першій лізі, а й у всій країні, а спонсорам отримувати вигоду і вкладати в майбутнє.

Амбіційний президент

«Навіщо народному клубу президент, якщо він народний», - не раз доводилося чути це питання. Але ж керуючий, який приймає остаточне рішення, все ж повинен бути в клубі. На зборах членів НК «Вереса» президентом клубу був обраний Олексій Хахльов, який є одним з авторів ідеї відродження клубу і є президентом Рівненської федерації футболу. Спілкуючись з уболівальниками в Рівному, довелося чути, що колишній зять Віктора Ющенка мітить в мери міста, але в спілкуванні з ним нітрохи не відчув подібних амбіцій. Це безумно начитана людина, що цитує багатьох великих цього світу. В футбольному середовищі не завжди зустрінеш настільки цікавого співрозмовника, який викладає свої думки дохідливо і зрозуміло. Він щиро вірить у досягнення своєї футбольної мети і мріє побачити в Рівному матчі єврокубків. А головне, йому вірять вболівальники.

Олексій Хахльов - президент НК "Верес"

Президент «Вереса» - людина нових поглядів, який дивиться в майбутнє. І це не звичайні дифірамби. Він не боїться всього нового, не боїться впроваджувати новинки, робити сміливі кроки. Наприклад, перед кожним матчем на «Авангарді» відбувається справжнє шоу: на поле виходять дітки і виносять не тільки герб клубу, але і букви, які складають назви команд, які беруть участь в матчі. Це Хахльов підглянув під час перегляду фінального матчу Ліги чемпіонів і тут же розпорядився зробити аналогічне подання в Рівному.

Це ж стосується можливої ​​співпраці з «Київстар», мобільний оператор може отримати право назвати своїм ім'ям стадіон у Рівному. Подібних прикладів безліч - і фан-шоп, де є кафе, де можна подивитися футбол за келихом пива, а часом і зустрітися з футболістами. Це і реклама «Вереса» по всьому місту - від афіш до різних вивісок. Матчі команди транслює місцеве телебачення, і робить це досить непогано, а на стадіоні функціонує відеотабло. Всі ці досягнення - не тільки Хахльова, це досягнення всіх членів клубу, команди менеджерів, яка об'єдналася навколо «Серця «Вереса». А пан Олексій користується довірою у народу. «Це ефективний управлінець, людина з народу, ми йому віримо», - кажуть уболівальники.

Реконструкція «Авангарду» - перш за все

Звичайно, головною проблемою «Вереса» та всієї Рівненщини є інфраструктура. Стадіон «Авангард» знаходиться у власності міста і перебуває в відверто аварійному стані. Це ж можна сказати і про газон. Бази у команди як такої немає, клубна академія відсутня. У «Вереса» є договір з двома дитячо-юнацькими школами - місцевої ДЮСШ та Костопільським ліцеєм фізичної культури і спорту, одним з кращих в Україні. На базі останнього клуб планує в майбутньому відкрити власну академію.

Що стосується бази, то її також напевно будуть будувати. Є варіант з використанням Острозької академії, у якій непогана інфраструктура. А ось стадіон підлягає реконструкції, це першочергове завдання. Місто готове виділити в наступному році 100-120 мільйонів гривень, але навіть якщо реконструкція почнеться відразу ж, то для наведення порядку на стадіоні буде потрібно не один місяць, і, якщо команда все ж підвищиться в класі, реконструкція «Авангарду» стане проблемою. Тоді доведеться шукати альтернативу, як варіант - грати свої матчі в сусідніх Луцьку чи Тернополі. Але точно не у Львові, тут Хахльов категоричний.

Зараз "Авангард" може прийняти близько 5 500 глядачів

«Щодо реконструкції, то є готовність всіх: міської влади, якій належить стадіон, наша, проектантів, громади. Швидко робимо проект, потім реконструкцію в форматі почерговості з можливістю проводити матчі. Також поряд зі стадіоном є поле, свого часу там грала команда, коли будувався «Авангард». Тобто, в нас є такий резервний план, щоб тимчасово «Верес» буде грати на цьому стадіоні. Зробимо трав’яне поле, тимчасові трибуни і мінімальна інфраструктура для проведення матчів Прем’єр-ліги. Компактний стадіончик на 3-5 тисячі глядачів, думаю, реально збудувати за півроку. А в цей час ми закриваємо на рік чи два роки «Авангард» та працюємо над його реконструкцією, щоб потім приймати єврокубки», - каже президент.

«Наша мрія - «Верес» Рівне», - саме з таким слоганом відроджувався футбол на Рівненщині. Як бачимо, не тільки відродився, але і успішно йде своїм, унікальним шляхом. Нехай сама суть «народного клубу» і не відображає в собі фінансування «Вереса» народом, його вболівальниками, на сто відсотків, але дозволяє клубу бути самодостатнім. Тут є стабільність, тут є європейський підхід у всьому, починаючи від роботи з уболівальниками, закінчуючи стосунками з місцевою владою і партнерами. І тут вже зараз, в першій лізі, мріють про єврокубки. Чомусь не сумніваюся, що ці мрії рано чи пізно здійсняться. Хоча б тому, що рівненські фанати заслуговують цього своєю самовідданою любов'ю до клубу.

Популярные новости