Митець: бути Іньєстою (Розділ 3. Брунете. Частина III)

2990 24.05 2017   19:05

Вступне слово;
Пролог;
Розділ 1. Безодня. Частина I; Частина II; Частина III
Розділ 2. Фуентеальбілья. Частина I; Частина II; Частина III

Розділ 3. Брунете. Частина I; Частина II

Розділ 3. Брунете (частина III)

"У той день я був у Брунете і слухав радіо, - говорить Санті Касорла, який залишився непоміченим на турнірі, але був натхненний маленьким півзахисником "Альбасете", а також його боязким дебютом на радіо. "Тоді я вперше дізнався про Андреса. Я ніколи не говорив з ним, але я почув його на передачі El Larguero з Хосеррою [Де ла Мореною].

У той час я був гравцем "Ов'єдо", але вони мені надавали замало ігрового часу і взагалі планували від мене позбутися, тому що вважали, що я занадто юний. У Брунете ми всі бачили, що Андрес особливий. Тоді я не знав його імені, але разом з Хонатаном Вальє, Фернандо Торресом і Дієго Леоном він виділявся серед інших".

Хоча він завжди і був скромнягою, перед мікрофоном Андрес не міг не відчути свою важливість; до того моменту він уже знав про ті компліменти з боку Антіча. Також його підтримала похвала від Бенайгеса, який обійняв після фіналу Андреса за плече і сказав: "Якщо захочеш приїхати до "Ла Масії", ти знаєш, де ми знаходимося". Тоді Андрес повторив: "Поговори з моїм татом, будь ласка. Звернись до нього".

У долі для нього був припасений ще один подарунок, згадує Іньєста: "Кращому гравцю турніру була надана одноденна поїздка у Порт Авентуру разом зі своєю сім'єю. І оскільки парк розваг знаходився поруч з Барселоною, ми всі відправилися до "Ла Масії", щоб подивитися, як там все влаштовано. Це була важлива поїздка перед тим як переметнутися до "Барси".

Андрес не знав, але "Барса" спостерігала за ним ще до турніру у Брунете. Хтось дав Оріолю Торту наводку. Першопроходець і легенда скаутів "Ла Масії" був повідомлений, що в "Альбасете" грає незвичайний хлопчик. Торт подзвонив своєму другу Мані. "Будь ласка, поїдь і подивися на цього малого, я чую про нього тільки позитивні відгуки". Досвідчений екс-скаут "Бетіса" Мані, який нині представляв "Барсу" в Андалусії, був також відомий під ім'ям Херман Вара; він відправився до Пласенсії на турнір, в якому кожна з команд нараховувала на поле сім чоловік.

"Я написав перший скаут-звіт про Іньєсту, - каже Мані. - Деякі приписують мені заслугу, що клуб підписав його, але насправді вся відповідальність лежить на голландському скауті, який бачив Андреса в справі ще у складі "Альбасете". Саме він розповів про хлопчину Торту. А вже потім Торт відправив мене поспостерігати за Іньєстою до Пласенсії".

Як тільки Мані почав стежити за Андресом, він сказав Торту: "Я підпишу його хоч зараз. Він невеликий і важить, напевно, не більше тридцяти кілограмів, але як блискуче він читає гру!" І це незважаючи на те що, як згадує Мані, Андрес "почав той турнір не кращим чином". Після завершення змагання Андрес отримав нагороду кращого гравця, як і кількома тижнями по тому у Брунете. "Тоді він грав так само, як і зараз", - говорить Мані.

Така ж статура, така ж якість, все той же елегантний футбол - тільки тоді він представляв команду Кастилії-Ла-Манчі. У Пласенсії вони програли команді Естремадури через гол Хорхе Тройтейро, який пізніше стане одним з кращих друзів Андреса у "Ла Масії". Той турнір виграла Каталунья, яка обіграла у фіналі команду Кастилії-Леона з рахунком 2:1. Проте присутні тренери та скаути залишали трибуни, обговорюючи гру тільки одного хлопця - Андреса з Ла-Манчі, який танцював з м'ячем і мріяв про те, щоб його батько забув про ремесло будівельника.

***

Ключ до успіху в футболі лежить у виявленні таланту, самому знанні про народження особливого. Протягом багатьох років в "Барселоні" була людина, чия навичка вірою і правдою служила Сесару Луїсу Менотті, Террі Венейблсу і Йохану Кройфу. Цією людиною був Оріоль Торт, якого вони називали "професором".

Досвідчене око професора спрацювало і у випадку з Іньєстою. Точніше, було досить експертного погляду його хорошого друга Мані, котрий надав Оріолю настільки яскравий скаутський звіт, що самому Торту не довелося їхати до Альбасете, щоб переконатися у всьому особисто. Торт завжди відрізнявся тим, що міг визначити гравця одним тільки поглядом.

Хауме Оліве, керівник молодіжного футболу в "Барсі", згадує: "Раніше професор говорив:" Найважливіше значення має перше враження, тому що чим довше ти стежиш за гравцем, тим більше дефектів помічаєш. Завжди потрібно згадувати, яка думка тобі спала про гравця найпершою. Наприклад: "Так, в ньому щось є, він мені подобається".

Оріоль Торт спостерігав за молодими гравцями, але всі тренери та скаути спостерігали за Оріолем. Щоб зрозуміти, чи знайшов він новий талант, було досить подивитися, яким чином він завершував палити: якщо кінець сигарети горів яскраво-червоним кольором, а сам Оріоль робив глибоку затяжку, будьте впевнені у тому, що щойно він спостерігав за народженням зірки. Ніхто не розумів Торта краще, ніж Оліве. Вони були чудовою командою, коли справа доходила до обміну думками. Потім вони переносили свою розмову на папір за допомогою старої друкарської машинки.

У менш складні для "Ла Масії" часи Торт віджартовувався, коли його запитували, чи збирається він продовжити роботу в клубі, який продовжує використовувати застарілий механізм, до якого, в свою чергу, Торт і належав.

"Професоре, вони подовжили з вами угоду?"

"Ну, моє крісло і стару друкарську машинку ще не забрали", - відповів він.

Це було ознакою того, що, принаймні, в усній формі його майбутнє було гарантовано. У перші роки роботи в "Барсі" Торт займався продажем фармацевтичних препаратів. Оріоль і Оліве були у числі багатьох тренерів, які поєднували свою основну денну роботу з тренуваннями молоді в молодіжній системі "Барселони". Це була група добровольців, таких як Пуйоль, Кармона або Урсісініо; вони бачили свою нагороду не в грошах, а в радості від відкриття таланту, який з часом стане футболістом першої команди, а якщо пощастить - стане дійсно особливим, таким як Гвардіола, Хаві або Іньєста.

"Моє життя змінилося у Брунете", - говорить Іньєста, і він має рацію. Але без того дзвінка Торта своєму другу Мані турнір ніколи не став би провідником Андреса у "Ла Масію". "Я хочу детально зупинитися на одному моменті, - продовжує Іньєста, щоб остаточно розставити всі крапки над "і" у своїх спогадах про Брунете. - Я знаю, що у нього були важкі часи, незважаючи на те що він ніколи мені про це не розповідав. Багато людей говорять про Де ла Морену ті речі, які їм говорити було не варто було. І справа тут не в тому, чи подобається їм його радіопередача; хоча вірно і те, що він був на піку популярності довгі роки. Просто я хочу, щоб люди не були такими лицемірними.

Інший раз мені кажуть: "Ти завжди знаходиш час поговорити з Де ла Мореною, а не з нами", і ці слова мене ранять. Йдеться про людину, який стежила за мною з 12-річного віку, коли ніхто й гадки не мав про моє існування. Легко обірвати усілякі зв'язки, як тільки тобі виповниться 14, 15, 16 років. З самого Брунете Де ла Морена ніколи не забував про мене. Щоразу, коли мене критикували, і він думав, що критика була необґрунтованою, він підтримував мене.

Коли я сидів у запасі, а він вважав, що я заслуговую виходити на поле, він так про це і говорив. Коли люди захищають і підтримують тебе, вони заслуговують повагу і прихильність. Можна було легко прийняти всі плітки про мене за чисту монету. Він не повинен був мене захищати, але робив це. І він ніколи не просив у мене нічого натомість. Я ніколи у нього нічого не просив, і він ніколи нічого не просив у мене. Ти робиш певні речі, тому що вважаєш це правильним. Так він по відношенню до мене і чинив.

Я не говорю, що всі інші ставилися до мене погано, ні. Я завжди намагався бути шанобливим і привітним і приділяти час якомога більшій кількості людей. Я лише кажу про окремі випадки, які мене турбують. Є певні речі і рішення, які ти ніколи не забудеш. Щодо мене, то я ніколи не забуду Хосерру. Він був зі мною ще тоді, коли нікого поруч не було".

Популярные новости